Opowiadają nam o kłótniach, awanturach, poniżaniu, o przemocy fizycznej, która jest w ich domach, a od której teraz nie mają jak uciec. Często też słyszymy, że to najgorszy czas w ich życiu – informuje fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania.
Przedłużająca się izolacja i przebywanie razem na małej, zamkniętej przestrzeni są trudne, nawet jeśli się lubimy i kochamy. Epidemia diametralnie zmieniła dotychczasowy porządek. Izolacja społeczna – brak bezpośrednich kontaktów z rodziną i znajomymi, praca zdalna, ograniczone możliwości swobodnego podejmowania różnych aktywności, niepewność dotycząca nadchodzących dni – to czynniki, które stwarzają idealne warunki dla osób stosujących przemoc domową. Ofiary częściej niż do tej pory przebywają w domu i są zdane na łaskę swoich oprawców. Ci drudzy doświadczają dodatkowo dużo więcej stresorów, co jeszcze zwiększa ryzyko wystąpienia przemocy. Niepewność sytuacji, często problemy finansowe, utrata codziennej rutyny i rosnąca frustracja mogą doprowadzić do kumulowania się negatywnych emocji i szukania możliwości ich rozładowania. Dzieci i seniorzy często okazują się łatwym celem dla przemocowca. W obecnej sytuacji epidemiologicznej ofiara często nie może uciec, wyjść żeby trochę „odetchnąć”, porozmawiać z kimś, czy poszukać pomocy.
Przemoc nie jest prywatną sprawą i należy reagować w takich sytuacjach. Zdarza się, że słyszymy za ścianą awantury, stłumione krzyki, płacz dzieci lub nietypowe hałasy. Obserwujemy, że np. sąsiadka ma siniaki (lub nagle zaczęła chodzić w słonecznych okularach albo założyła bluzkę z długimi rękawami, a jest lato) - możemy pomóc na kilka sposobów, np.:
- porozmawiać z osobą krzywdzoną i powiedzieć jej, że domyślamy się, że w jej domu jest przemoc; zapytać, czego by potrzebowała;
- zaoferować wezwanie policji czy też zaproponować inną pomoc (np. przenocowanie, schronienie, pójście z nią do urzędu) - w zależności od potrzeb osoby krzywdzonej;
- jeżeli chcemy pozostać neutralni – skontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie;
- w sytuacjach niebezpiecznych wezwać policję (tel. 112).
Prawo chroni osoby pokrzywdzone. Zgodnie z ustawą są one uprawnione do bezpłatnej pomocy medycznej, psychologicznej oraz prawnej. Mogą także skorzystać z porad socjalnych, zawodowych i rodzinnych. Przepisy umożliwiają zapewnienie osobie dotkniętej przemocą w rodzinie bezpiecznego schronienia w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar. Pokrzywdzeni mogą także skorzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu i otrzymać bezpłatnie tzw. zaświadczenie o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.
Znowelizowane przepisy nakazują także sprawcy przemocy fizycznej zagrażającej życiu lub zdrowiu domowników bezzwłocznie opuścić mieszkanie. Agresor dostanie także zakaz zbliżania się do ofiar. Sankcje natychmiast wyegzekwuje policja, a sądy w błyskawicznym trybie zajmą się sprawą.
Jeśli jest wobec Ciebie lub Twoich najbliższych stosowana jest przemoc możesz uzyskać pomoc prawną i psychologiczną kontaktując się telefonicznie lub e-mailowo z:
Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – tel. 800 120 002, bezpłatny i czynny całą dobę, 7 dni w tygodniu; e-mail: niebieskalinia@niebieskalinia.info.
Kujawsko-Pomorską Niebieską Linią - Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie” – tel. 800 154 030, bezpłatny i czynny w godzinach od 17.00 do 21.00, 7 dni w tygodniu; e-mail: niebieskalinia@kujawsko-pomorskie.pl
Sekcją Specjalistycznej Pomocy Rodzinie i Interwencji Kryzysowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie – tel. 54 413-50-96 w. 52 w godz. 7.30-15.30; dyżur psychologa w godz. 9.00-13.00; e-mail: interwencja.kryzysowa@mopr.wloclawek.pl; skype: MOPR Włocławek
Informacja opracowana na podstawie materiałów Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych