Na początku czerwca CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób) wydało wytyczne, które maja pomóc zmniejszyć rozprzestrzenianie się COVID-19 podczas różnych wydarzeń i spotkań. Niektóre typy wydarzeń, spotkań i innych działań angażujących grupę ludzi obarczone są większym ryzykiem transmisji SARS-CoV-2 niż inne. Agencja informuje, że wirtualne wydarzenia i spotkania odbywające się online lub przez telefon nadal stanowią najbezpieczniejszą opcję kontaktowania się z innymi ludźmi. Jeśli chodzi o aktywności osobiste lub mniej liczne spotkania na świeżym powietrzu zwykle stwarzają one mniejsze ryzyko, niż bardziej liczne i odbywające się w pomieszczeniach. Im mniej czasu ludzie spędzają w ścisłym kontakcie ze sobą, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zarażenia wirusem lub przekazania go innym – zwłaszcza jeśli wszyscy noszą maseczki. Szybkość transmisji i prawdopodobieństwo zarażenia wirusem zależą również od miejsca wydarzenia lub spotkania. Jeśli odbywają się na obszarze, w którym wskaźniki transmisji wirusa są wysokie, zwiększa to ryzyko, że ktoś z SARS-CoV-2 weźmie w nim udział i przekaże wirusa innym. Jeśli udajemy się na wydarzenie lub spotkanie środkiem transportu publicznego możemy złapać koronawirusa w podróży i przekazać innym uczestnikom po przyjeździe.
Ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19 podczas wydarzeń i zgromadzeń wzrasta w następujący sposób:
- najniższe ryzyko: tylko wirtualne działania, wydarzenia i spotkania,
- większe ryzyko: mniejsze imprezy, w których osoby z różnych gospodarstw domowych pozostają w odległości co najmniej 2 m od siebie, noszą maseczki, nie korzystają ze wspólnych urządzeń i przedmiotów,
- wyższe ryzyko: średniej wielkości imprezy, które są przystosowane, aby umożliwić osobom przybywającym również spoza lokalnego terenu pozostanie w odległości co najmniej 2 m od siebie.
- w najwyższe ryzyko: duże imprezy, w trakcie których trudno jest pozostać w bezpiecznej odległości, a uczestnicy podróżują spoza obszaru lokalnego.
Pamiętajmy, że osoby starsze i chorujące na np. na choroby przewlekłe są bardziej narażone na ciężką infekcję lub powikłania, jeśli zarażą się koronawirusem. CDC radzi, aby osoby te wzięły pod uwagę osobiste czynniki ryzyka przy podejmowaniu decyzji, czy wziąć udział w danym wydarzeniu.
Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia lub przekazania SARS-CoV-2, zaleca się zachowanie odległości co najmniej 2 m pomiędzy uczestnikami imprezy. Gdy nie można utrzymać tej odległości zaleca się noszenie maseczki zakrywającej usta i nos, szczególnie w trakcie imprez, w których można krzyczeć, intonować, śpiewać. Pamiętajmy, że maseczki mają chronić inne osoby na wypadek nieświadomego zakażenia jej użytkownika. Nie są to środki ochrony indywidualnej. CDC radzi, aby często myć i dezynfekować ręce – jest to równie ważne dla zmniejszenia ryzyka transmisji koronawirusa.
Jeśli masz pozytywny wynik testu na obecność wirusa, masz objawy lub miałeś bliski kontakt z kimś, kto ma objawy COVID-19 w ciągu ostatnich 14 dni, zostań w domu. Jeśli organizujesz wydarzenie lub spotkanie, poproś uczestników, aby pozostali w domu, jeżeli uzyskali dodatni wynik testu na obecność wirusa, mają jakiekolwiek objawy lub byli w bliskim kontakcie z osobą z objawami w ciągu ostatnich 2 tygodni.
Zawsze pamiętajmy o przestrzeganiu aktualnych zasad i wytycznych dotyczących bezpiecznego udziału w imprezach ogłaszanych w szczególności przez Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego. Można je znaleźć na stronach internetowych: www.gov.pl i gis.gov.pl. O zasadach obowiązujących w trakcie konkretnego wydarzenia powinni również powiadomić jego organizatorzy.
Informacja opracowana na podstawie materiałów Centers for Disease Control and Prevention (CDC).