Światowa Organizacja Zdrowia już w 2009 r. uznała raka szyjki macicy i inne choroby wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV (human papilloma virus) za problem zdrowia publicznego o zasięgu globalnym. Rak szyjki macicy nie daje charakterystycznych objawów w pierwszej fazie choroby. Występują one dopiero w stadium zaawansowanym, co sprawia, że leczenie jest trudne, kosztowne i często nieskuteczne.
Standardowym postępowaniem w zapobieganiu rakowi szyjki macicy są okresowe badania cytologiczne pozwalające na wczesne diagnozowanie i usuwanie zmian metodami małoinwazyjnymi oraz uzyskanie prawie 100 % wyleczeń.
Stosunkowo nowym elementem profilaktyki pierwotnej raka szyjki macicy jest czynna immunoprofilaktyka. Szczepienie zalecają polskie towarzystwa medyczne, m.in. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, rekomendując je jako skuteczne. Od 2008 r. szczepienie przeciw HPV zalecane jest w Programie Szczepień Ochronnych.
„Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) miasta Włocławek” realizowany jest od 2016 r. W ciągu 6 lat zaszczepionych zostało 627 dziewcząt.
Obecnie realizowana edycja programu na lata 2022-2025 została przyjęta przez Radę Miasta Włocławek uchwałą Nr XLVIII/61/2022 z dnia 31 maja 2022.