Prace nad nową Strategią dla Włocławka miały swój początek w styczniu 2020 roku. Był to wynik zakwalifikowania projektu pn. „WŁOCŁAWEK - MIASTO NOWYCH MOŻLIWOŚCI. Tutaj mieszkam, pracuję, inwestuję i tu wypoczywam” do drugiego etapu konkursu w ramach Programu „Rozwój Lokalny” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014 - 2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Od tego czasu, wspólnie z przedstawicielami różnych środowisk miejskich, w tym przedsiębiorcami, szkołami i instytucjami miejskimi, wypracowywaliśmy Nową Ścieżkę Rozwoju dla Włocławka - plan rozwoju Włocławka w trzech głównych aspektach: społecznym, gospodarczym i środowiskowym, którego najważniejszym celem jest zwiększanie poziomu jakości życia mieszkańców, opartego o pełne wykorzystanie wewnętrznych zasobów i potencjałów - czyli tego, co mamy najlepsze i wyjątkowe.
W lutym 2020 r. przeprowadzono warsztaty dla liderów instytucjonalnych i społecznych, badając potencjał rozwojowy miasta i potencjał współpracy. Równolegle, za pomocą ankiety on-line wśród uczniów ostatnich roczników szkół ponadpostawowych w roku szkolnym 2019/2020, zdiagnozowano plany edukacyjne i zawodowe młodzieży, zbadano sposób postrzegania miasta. Ponadto, w badaniu ankietowym dot. oceny stanu i warunków rozwoju przedsiębiorczości wypowiedziało się 121 lokalnych przedsiębiorców, a jednostki miejskie oraz komórki organizacyjne Urzędu Miasta, mające największy wpływ na inteligentny rozwój miasta, wypowiedziały się w ankiecie dot. Smart City.
W marcu 2020 r. rozpoczęto podsumowanie procesu diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej miasta. Jej rezultatem była identyfikacja najważniejszych wyzwań stojących przed miastem i zdefiniowanie obszarów kluczowej interwencji, które stały się punktem wyjścia do definiowania Nowej Ścieżki Rozwoju miasta. W warsztatach SWOT, a następnie GROW, udział każdorazowo wzięło ponad 30 osób, w tym władze miasta, przedstawiciele komórek organizacyjnych urzędu oraz strategicznych dla rozwoju miasta instytucji, organizacji pozarządowych, Rady Seniorów, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Powiatowego Urzędu Pracy, Państwowej Uczelni Zawodowej, Spółdzielni Mieszkaniowych i przedsiębiorców. W trakcie spotkań opracowano wspólnie listę kluczowych zasobów i produktów, będących czynnikami najbardziej charakterystycznymi dla Włocławka, mogącymi stanowić napęd dla rozwoju społeczno – gospodarczego miasta. Z powodu pandemii koronawirusa i ogłoszonych przez rząd obostrzeń, część spotkań, konsultacji z interesariuszami, związanych z wypracowywaniem Nowej Ścieżki Rozwoju, odbywało się on-line. Wówczas zintensyfikowano proces działań informacyjno – promocyjnych za pośrednictwem mediów społecznościowych. Przeprowadzono także webinarium dla dziennikarzy o charakterze informacyjno – edukacyjnym, przybliżające problematykę projektu, podsumowujące wykonane prace i umożliwiające uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytania, czy wątpliwości.
Na przełomie czerwca i lipca, z uwagi na ustępujące obostrzenia związane z COVID-19, przeprowadzono kilkudniowe konsultacje społeczne na otwartej przestrzeni miejskiej – w Parku na Słodowie. Połączone one były z kampanią informacyjną w lokalnych mediach, zachęcającą mieszkańców do uczestnictwa w tych konsultacjach i zgłaszania propozycji projektów do Planu Rozwoju Lokalnego.
Ponadto przeprowadzono badanie ankietowe wśród mieszkańców w zakresie jakości pracy w Urzędu Miasta Włocławek i jednostek podległych. Ankieta zawierała pytania dotyczące różnych sfer funkcjonowania miejskiej administracji: dostępność architektoniczna, kategoria spraw załatwianych w urzędzie i jednostkach podległych, kultura pracy urzędników, polityka informacyjna itd. O ocenę funkcjonowania administracji (w tym m.in. kwestię obciążenia zadaniami, zadowolenia z pracy, poczucia sprawczości, możliwości rozwoju zawodowego i podnoszenia kwalifikacji, przejawów ewentualnych dyskryminacji, procedury zatrudniania nowych pracowników i awansu itd.) poproszono także urzędników. W badaniu ankietowym wzięło udział ok. 52% wszystkich pracowników Urzędu.
Przeprowadzone ankiety, analizy, wywiady, zgłaszane skargi, wnioski, interpelacje, pokazały
w kompleksowy sposób deficyty i problemy oraz oczekiwane kierunki zmian funkcjonowania administracji lokalnej, działania mające bezpośredni wpływ na obsługę interesantów, w tym osób ze szczególnymi potrzebami, wzrost poziomu kompetencji pracowników, usprawnienie funkcjonowania administracyjnego oraz procesu współrządzenia i współdecydowania z interesariuszami.
Ustalenia wypracowanych w 2020 roku dokumentów (Planu Rozwoju Lokalnego oraz Planu Rozwoju Instytucjonalnego) stały się podstawą dalszych prac nad Strategią rozwoju miasta Włocławek 2030+.